Z A K Á Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T I C E// aktuální ONLINE databáze soukromých a veřejných zakázek a projektů

Betónové podklady znečistené olejom – ako na nich aplikovať povrchové úpravy?

11.04.2020  |  17:05

Problematika znečistenia podkladu olejom

V niektorých prípadoch (surová ropa, alebo silno zoxidované použité oleje) môže dochádzať k povrchovému poškodzovaniu cementového tmelu a následne betónu. Pri zvýšenom pôsobení a pri subtílnych konštrukciách (stropné dosky trámových stropov starších objektov) môže byť ohrozená aj ich funkcia. Chemické pôsobenie nie je s prítomnosťou oleja väčšinou priamo spojené. Negatívne pôsobenie olejov je skôr fyzikálneho charakteru. Pri bežných betónoch dochádza k nasýteniu pórového systému a podľa vykonávaných skúšok a DIN a ÖNORM, dochádza k poklesu pevností betónu o 10 % až 20 %. Súčasne je znehodnotený povrch konštrukcií a to aj na opačnej strane, než na ktorej dochádza ku kontaminácií.

Povrch konštrukcie je potom mastný a môže dochádzať aj k odkvapkávaniu pod konštrukciu. Ďalej je ovplyvnená adhézia materiálov na podklad a na konštrukcie je nemožné aplikovať ďalšie vrstvy, či už omietkové alebo náterové. Vždy je tu riziko, že bude naďalej dochádzať k ďalšiemu prieniku olejov (omietkové systémy) alebo oddelenie nových vrstiev od podkladu. Problémom môže byť aj nepríjemný čuchový vnem vystupujúci z konštrukcie.

Z vyššie popísaného vyplýva, že možnosti použitia betónovej konštrukcie kontaminovanej olejmi, je viazané na mieru kontaminácie a na druhu oleja, ktorým je konštrukcia nasýtená. To je potrebné stanoviť stavebno – technickým prieskumom. V prípade zaolejovaných konštrukcií je potrebné vychádzať z možnosti, že konštrukcia má znížené fyzikálno – mechanické vlastnosti a že bude znížená schopnosť adhézie nových vrstiev na povrchu konštrukcie. Chemické poškodenie konštrukcie by bolo na jej povrchu viditeľné. Pevnostné charakteristiky je potrebné stanovovať deštruktívne, pretože by mohlo dôjsť k skresleniu výsledkov.

Sanácia povrchov zasiahnutých olejom

Predchádzajúci popis možných komplikácií pri kontaminácii konštrukcie olejom naznačuje, že aj vykonanie povrchovej úpravy na zaolejovanom povrchu nie je jednoduché. Je možné pokúsiť sa povrch konštrukcie vyčistiť (mydlom a priemyselnými emulziami), ale jedná sa o riešenie dočasnej, zvyčajne komplikovanej a s neistým úspechom. V okamžiku, kedy je konštrukcia nasýtená, dochádza obvykle po očistení povrchu v pomerne krátkom časovom úseku k opätovnej kontaminácií povrchu. Potom je potrebné pristúpiť k sanačnému zásahu takým spôsobom, ktorý prieniku olejov zabráni, alebo zabezpečí priľnavosť aj napriek zlej vlastnosti podkladu.

Na zabezpečenie adhézie reprofilačných mált na povrch konštrukcie ja možné tieto vrstvy k povrchu mechanicky ukotviť. Tj. do podkladu dať dostatočné množstvo montážnych tŕňov (v závislosti na použití a prípadnom statickom výpočte), k nim priviazať výstužnú sieť, alebo celý armokoš a následne vykonať reprofiláciu alebo pribetonávku. Aj tu hrozí, že časom dôjde k prieniku olejov k povrchu a tým znovu aj výskytu už riešeného problému.

Pre aplikáciu náteru na povrch olejom kontaminovanej konštrukcie sa ako najvhodnejšie javí použitie epoxidových živíc, ktoré majú v dôsledku použitých prísad schopnosť zakotviť sa aj do olejmi znečisteného podkladu. Jedná sa o materiály s promotérmi adhézie. Takýmto materiálom je napr. UNICRETE AME, ktorý spoločnosť BETOSAN s.r.o. zaradila do ponuky. Je možné ho použiť ako epoxidový adhézny mostík aj ako uzatvárací náter na povrch kontaminovanej konštrukcie.

Záver

Vzhľadom ku komplikovanosti čistenia a jeho dočasnému účinku je použitie materiálu s promotérmi adhézie zvyčajne jedinou možnosťou, ako problém s kontaminovanou konštrukciou vyriešiť. Nejedná sa iba o nosné konštrukcie, ale aj o konštrukcie podláh a konštrukcie odkvapových nádrží apod.


zdroj:istavebnictvo.sk

 

 

 





Zpět na Stavebnictví aktuálně