Z A K Á Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T I C E// aktuální ONLINE databáze soukromých a veřejných zakázek a projektů

Najsilnejšie slovenské alkoholy sa sťahujú do vynovenej kultúrnej pamiatky

11.08.2019  |  08:12

Rodina sa už na prelome predminulého a minulého roka pustila do rozsiahlej rekonštrukcie budovy kežmarskej pradiarne ľanu, ktorá vznikla pred 160 rokmi ako jeden z najmodernejších priemyselných závodov vtedajšieho Uhorska. Vďaka dodnes zachovanej architektúre bola vyhlásená aj za kultúrnu pamiatku.

Zrekonštruovaná pradiareň sa stane novým domovom nielen pre produkciu Tatranských čajov, ale rodina Semeňákovcov v nej vybuduje aj turistické atrakcie na lepšie zviditeľnenie svojich produktov.

K výrobe aj zábava

Semaňákovci pôsobili v menšej časti tohto historického priemyselného areálu so svojimi likérmi a liehovinami aj doteraz. Ešte donedávna bol v pradiarni nasťahovaný aj nemecký výrobca komponentov pre počítadlá, časovače, regulátory či tlačiarne Hengstler.

Potom, čo sa Nemci presťahovali do novej fabriky, si rodina celý areál odkúpila a ide mu dať aj nový rozmer. Po rekonštrukcii nebude k dispozícii iba pre výrobu, ale aj pre bežnú verejnosť.

Hlavná budova pradiarne síce bude slúžiť pre samotnú výrobu Karloffu, no v nej umožní aj exkurzie. Semaňákovci zrekonštruujú i starý komín, ktorý chcú sprístupniť ako turistickú vyhliadku. V areáli má vzniknúť múzeum odkazujúce na zakladateľa pradiarne Karola Weina a tiež malý park, kaviareň i podniková predajňa firmy.

Nová prevádzka bude dokončená už koncom tohto roku. Ďalšie atrakcie budú pribúdať do záveru roku 2022.

Štvornásobná výroba

Celá investícia bude firmu stáť tri až päť miliónov eur. „Keďže je to historická stará budova stále prichádzame na nové prekážky, ktoré si vyžadujú nové riešenia. Preto finálnu čiastku investície ukáže až budúcnosť,“ informuje TREND firma s tým, že nová produkčná časť spotrebuje zhruba polovicu plánovaného rozpočtu. Zvyšok zostávajúce atrakcie.

Nová výroba pritom Karloffu umožní produkovať až štvornásobne viac alkoholu ako doteraz, keď sa jej ročný objem priblížil k jeden a pol miliónu fliaš.

Doteraz mala spoločnosť na zrenie vybraných produktov dubové sudy v objeme iba 18-tisíc litrov, v nových priestoroch to bude až 88-tisíc litrov. Výrazne podrastie aj kapacita jej liehových tankov. Z 30- na 120-tisíc litrov.

Nových zamestnancov však rodina prijímať neplánuje. Nová výroba nebude len väčšia, ale aj efektívnejšia, a tak firma nepotrebuje naberať nových ľudí.

Rast cez zahraničie

Predaje chcú Semaňákovci zvyšovať hlavne čoraz väčším exportom. Nové vývozné kontrakty nemá ťahať iba Tatratea. Väčší exportný potenciál by podľa zakladateľa Jána Semaňáka mohla mať aj neskoršia novinka Czechoslovakia vodka. Vodky sú na celom svete najrozšírenejším alkoholom.

Už skôr zakladateľ tiež uviedol, že nechce s firmou zostať len na produkcii páleniek. Naznačil možný posun do výroby stolových vôd, staroslovanského nápoja kvas i výživových doplnkov z bylinných extraktov.

pradiaren_kezmarok_tatratea_3

zdroj:Reality trend 11.8.2019





Zpět na Stavebnictví aktuálně