Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

Bosch v Českých Budějovicích brzy otevře centrum pro 550 zaměstnanců

12. 7. 2019  |  07:46

Když v polovině roku 2018 slavnostně otevřeli parkovací dům, kousek od něj se rozkládalo jen staveniště. Byl začátek června, když právě zde jednatel Václav Pixa prohlásil: „Doufám, že se tady za rok sejdeme v nově postavené budově.“

Přání se mu splnilo. Rok utekl a v areálu firmy Bosch v Českých Budějovicích vyrostla další stavba. Pětipatrový objekt, do kterého se na podzim přesunou zaměstnanci. Pracovat jich tu bude přes 550.

Nové vývojové a testovací centrum bude pro Bosch druhé největší svého druhu v Evropě kromě Německa. Investice do něj a do rozšíření výroby vychází v letech 2018 až 2020 na 1,9 miliardy korun.

Firma tady bude testovat své produkty, software a aplikace.

„Jsou to výrobky pro automobilový průmysl, například prvky zpracování vzduchu v motoru. Testovat tam budeme také elektrický pohon a zaměstnanci se zde budou věnovat i vývoji aplikací. Nejdůležitější je ale zařízení pro neutralizaci výfukových plynů ve vznětových motorech, takzvaný DNOX,“ líčí Pixa.

Právě jihočeský závod je centrem výroby posledního zmíněného zařízení. Věnuje se i montáži plastových dílů pro automobilový průmysl.

Jak Václav Pixa, který je ve firmě od roku 1992, přiznává, nové vývojové a testovací centrum je největším projektem, na který dohlížel.

„V začátcích jsem měl na starost investiční výstavbu. Začalo se dvěma halami, což byly velké projekty. Tohle je ale investičně i celkově mnohem složitější, protože objekt má hned několik funkcí. Svou velikostí je to taková naše malá dominanta,“ uvádí Pixa.

Výzvou byl pro závod se zhruba 3,8 tisíce kmenových zaměstnanců také nábor posil. Nyní jich do nového objektu chybí získat 60 až 80.

„Kvalifikovaní lidé si mohou vybírat a my je musíme zaujmout. Není to jednoduché, ale řekl bych, že se nám to daří,“ říká Kai Frericks, obchodní ředitel budějovického závodu.Lidé jsou tady dál potřeba, stejně jako ve zbytku kraje. „Nárůst poptávky podniků po pracovní síle je stále velmi silný. V současnosti je nejvyšší zaměstnanost, vrcholí poptávka po pracovnících. Firmy mají nedostatek volné pracovní síly, počty volných míst hlášených na úřadech práce se přiblížily rekordní hranici, podniky stále hůře hledají nové zaměstnance,“ uvedla Petra Dolejšová z Krajské správy Českého statistického úřadu v Českých Budějovicích.

Zakázek mají stále dost

Co do výsledků zažil Bosch v Česku loni nepatrně slabší období. V konsolidovaných tržbách dosáhla v Česku skupina firem Bosch Group hodnoty 21,8 miliardy korun, o rok předtím to bylo 22 miliard. Pokud se započítají export a interní dodávky ostatním firmám Bosch, dosahuje obrat české skupiny 53 miliard korun.K číslu významně přispívá i českobudějovický závod, protože odtud míří zboží na export převážně do Německa, odkud je společnost prodává svým zákazníkům. I tady ale už pociťují zpomalování ekonomiky. Že by ale kvůli nedostatku zakázek museli někteří zaměstnanci zůstávat doma, se podle obou jednatelů neděje.

„Zpomalování pociťujeme v tom, že se zastavil růst. Proti ostatním máme výhodu v tom, že máme výrobky, které rostou, což je například DNOX, zatímco některé klesají. Tím se výsledek vyrovnává. Doteď jsme rostli a nyní jsme takzvaně na svém,“ popisuje Kai Frericks.

Kromě podzimního otevření vývojového centra čeká příští rok Bosch nejen v Českých Budějovicích dokončení velkého projektu, který trval zhruba deset let. Společnost ve svých 400 závodech a pobočkách po celém světě sníží uhlíkovou stopu na nulu.

„My v Českých Budějovicích nespoléháme jen na globální opatření, ale jsme i sami aktivní. Využíváme vlastních projektů. Uvedu jeden příklad. Hodně zpracováváme umělou hmotu. Když se zpracovává, tak se ze strojů stávají žrouti elektrické energie. V hale, kde se umělá hmota vyrábí, vzniká spousta odpadního tepla, které se donedávna vypouštělo do vzduchu a objekt se větral. Dnes se teplý vzduch odvádí pomocí výměníků. Tak získáváme teplo, které používáme na ohřev teplé vody do sprch zaměstnanců či vytápění dalších objektů,“ shrnuje Pixa.

obrazokx zdroj:Reality trend 12.7.2019





Späť na Stavebníctvo aktuálne