Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

Divadelní Bouda u centra , bude menší a vyroste až v listopadu

12. 3. 2019  |  18:54

Bouda zakrytá plachtovinou má mít rozměr 30 krát 16 metrů místo původních 35 krát 18 metrů. Pojmout by měla přes 200 diváků.

„Boudu otevřeme 16., nebo 17. listopadu. Program pojede přes Vánoce až do poloviny ledna. Měli bychom odehrát všech 40 naplánovaných představení a v lednu přizvat i hostující soubory. Chystáme také silvestrovský program,“ říká ředitel Jihočeského divadla Lukáš Průdek.

V Boudě se představí všechny čtyři českobudějovické soubory. Opera uvede Smetanova Dalibora, balet chystá premiéru autorského představení, na kterém budou spolupracovat pražští Dekkadancers.

Činoherní soubor nastuduje v Boudě hru Zadržitelný vzestup Arthura Uie od Bertolda Brechta. Malé divadlo bude dělat autorskou kabaretní inscenaci pro děti od 13 let.

Narozeninová maringotka s 3D zvukem

„Kromě Boudy bude na náměstí Narozeninová maringotka Malého divadla. Bude vyplněná instalací s 3D zvukem, kde se diváci budou moci seznámit se sedmdesátiletou historií Malého divadla. Poprvé maringotku ukážeme na Sousedské slavnosti 29. května. Potom chceme, aby jezdila po jižních Čechách. Zájem mají i různé festivaly mimo region,“ podotýká Průdek.

Bouda svým názvem připomene netradiční stavbu u centra Českých Budějovic staré Divadlo Bouda, které stálo v 18. století na Koňském trhu v Praze a uvádělo české hry.

Hlavně však upozorní na to, že na Mariánském náměstí měla už přes 50 let být nová budova Jihočeského divadla. O chystaných plánech a možnostech využití náměstí se lidé více dozvědí v kavárně, která bude u Boudy.

Jihočeské divadlo letos kvůli oslavám dostává i větší provozní příspěvek ve výši 119,8 milionu korun od zřizovatele, kterým je město České Budějovice.

Od Jihočeského kraje dostane vedle každoroční dotace ve výši 3,5 milionu i jednorázový příspěvek 10 milionů.

K projektu Boudy je však skeptický náměstek budějovického primátora Juraj Thoma, který má na starost resort kultury.

„Rozumím, proč to má být tam, že tam mají hostovat různé scény i tomu, že název odkazuje na starou Boudu v Praze. S panem ředitelem divadla jsem se ale sešel v lednu i v únoru a nebylo nic připravené. Přitom od listopadu loňského roku ví, že potřebuje na tuto akci mít stavební povolení. Není ani výběr stavebního dodavatele. A podle posledních plánů stavět na zimu boudu zakrytou plachtami mi přijde už jako úplně bláznivý úlet,“ říká Thoma.

Stoletý příběh divadla připomene také velká výstava v Jihočeském muzeu od června do konce října a nová výpravná kniha. Dalším významným výročím jsou 200. narozeniny historické budovy Jihočeského divadla, které připadají na závěr roku.

divadlo1

zdroj:idnes 12.3.2019

Späť na Stavebníctvo aktuálne