Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

Liberec spadne do pasti uzavírek, dopravu zkomplikují opravy 25 ulic

9. 4. 2019  |  07:33

Loni byla Vítězná ulice od muzea k parku na Štefánikově náměstí celá rozkopaná kvůli výměně kanalizace. Na podzim ji zakryl asfalt. Byl to ale jen provizorní povrch, který ani nevydržel přes zimu.

Letos do ulice vjedou frézy znovu. Ale nového, kvalitního povrchu se řidiči nedočkají. Opět se položí jen provizorní. Teprve až další rok, tedy v roce 2020, bude Vítězná v podobě, v jaké si ji radnice přeje.

„Museli jsme celý projekt Vítězné předělat. Chceme, aby tam vzniklo víc míst na parkování a také aby se tam zapracovala zeleň. To v původním projektu nebylo. Chceme, aby to tam vypadalo pěkně s ohledem na okolní historické budovy muzea, lázní a polikliniky,“ vysvětlil náměstek primátora Jiří Šolc.

Rozkopaná Vítězná ovšem nebude jedinou ulicí, která bude letos motoristy v Liberci zlobit. Seznam uzavírek je pro tento rok pořádně dlouhý. Celkem bude zavřeno pro dopravu 25 ulic, z toho osm částečně. Většina uzavírek začne v dubnu až červnu a potrvá dokonce října.

Evergreenem je přitom ulice Dr. M. Horákové, která se postupně opravuje už od roku 2016. „Teď jsme v úseku U Potůčku po křížení s ulicí Mostecká. Mění se tam splašková a dešťová kanalizace a vodovod. Jde o práce, které začaly loni v srpnu, ale došlo tam ke zpoždění, protože se narazilo na skalní podloží v místech, kam mají přijít inženýrské sítě. Hotovo má být do konce června, pak se bude pokládat nový povrch a dělat chodníky, veřejné osvětlení a semafory,“ uvedl Šolc.

U bazénu pokládají nový plynovod a vodovod

Problémy dělá také uzavírka Durychovy a Budyšínské ulice a části Tržního náměstí u bazénu. Pokládá se tam nový plynovod a vodovod. „Je to tam děsný. Instalovali tam semafory ještě před tím, než se začalo pracovat. Takže úplně zbytečné kolony. Ve špičce stojí auta od bazénu až k radnici,“ popsal jeden z řidičů.

Tržní náměstí se přitom rozkope i na druhou stranu, směrem k Pastýřské ulici. Plánuje se tam oprava zatrubnění Jizerského potoka, a to od července do listopadu.

„Je to v rámci přípravy na nové velké parkoviště v ulici Pastýřská. Také se tam bude dělat vodovod, plynovod a přípravné práce na autobusový terminál Sever, který bude napojený na plánovanou novou silnici mezi ulicí Sokolovskou a Tržním náměstím. Ta se bohužel letos stavět nezačne, protože nejsou všechna potřebná povolení. Takže se tam bude stavět i příští rok,“ upozorňuje náměstek.

Některé uzavírky budou souviset s projektem na zvýšení bezpečnosti dopravy. Jde o výstavbu chodníků, nových přechodů pro chodce, ostrůvků na příliš širokých silnicích, nového veřejného osvětlení, úpravy autobusových zastávek, aby cestující nevstupovali rovnou do vozovky a podobně.

Město neumí odhadnout, jak velký kolaps nastane

 

Jednostranný chodník se má objevit například v ulicích Baltská, Polní, Písecká či U Močálu. Změna čeká i na prostor mezi Divadlem F. X. Šaldy a kavárnou Pošta.

„Dnešní normy na bezpečnost chodců jsou velmi přísné. Takže když je široká vozovka, musí se tam dát buď ostrůvek, nebo rozšířit chodník. Ostrůvek mezi divadlo a kavárnu Pošta dávat nechceme, takže tam se rozšíří zálivem chodník u divadla. Chápu, že pro řidiče to zase taková radost nebude, protože tam budou muset výrazně zpomalit, ale bezpečnost chodců je důležitá,“ sdělil primátor Jaroslav Zámečník.

Jak velký kolaps uzavírky ve městě způsobí, neumí radnice přesně odhadnout. Počítačový program, který umí zpracovat podobné dopravní modely, totiž město nevlastní. Je příliš drahý.

Uzavírky i objízdné trasy ale schválil koordinátor pro uzavírky, jehož pozici nedávno radnice zřídila. Mapa uzavírek je dostupná na webu města, dá se stáhnou i do mobilu.

„Víme, že to bude náročné a bude to od řidičů vyžadovat velkou trpělivost a shovívavost a také přemýšlení kudy se kam dostat. Ale výsledkem budou opravené silnice, po kterých Liberečané tolik volají,“ dodal Šolc.

ulice1 

zdroj:Idnes.cz

Späť na Stavebníctvo aktuálne