Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

Odhlučnění hal a výrobních prostor za pomoci lisovaných akustických desek

8. 1. 2020  |  08:30

Pokud se jedná o velký dozvuk ve výrobní hale, pak je možné použít běžné akustické materiály, jako jsou jehlany, čokoláda, vlnky nebo rovný panel, a ty nainstalovat nejlépe pod strop – buďto jako zavěšené panely, anebo můžou být i přisazené. Díky tomu se zkrátí dozvuk uvnitř haly a celkový pracovní komfort pro zaměstnance bude mnohem vyšší. Je možné použít i melaminové desky, které jsou, co se týče absorpce, ještě účinnější, avšak je třeba zohlednit to, že jejich bílá barva nemusí být vhodná do prašných prostor, kde můžou brzy vypadat škaredě díky prachu.

Druhý případ je ten, pokud hluk z haly uniká do vedlejších prostor a je nežádoucí. Nejčastěji se jedná o místa s horší vzduchovou neprůzvučností, jako jsou dveře, nově postavené příčky z SDK nebo OSB, které nebyly efektivně izolovány. Dále se může jednat i o samostatné stroje, které vytvářejí hluk nebo vibrace. Tento případ efektivně a poměrně jednoduše vyřeší lisované akustické desky. Jde o materiál s vysokou gramáží (180 kg/m³), který i přesto vyniká svou pružností. Lisované desky dodáváme ve standardních rozměrech 50x100 cm nebo 100x100 cm a tloušťce 5 cm. Na požádání vyrábíme i tloušťky od 0,5 cm a jsme schopni vyhovět i speciálním požadavkům, jako jsou např. specifické rozměry. Barva je jedním z požadavků, který nejsme schopni splnit ve lhůtě našeho standardního dodání (14 dní), protože tu neovlivníme. Jde totiž o materiál z drti nevyužitého molitanu. Lisovaná deska je recyklovaný výrobek. Pokud máte konkrétní představu o barvě, nejlepší bude zavolat a informovat se, jaké barvy jsou momentálně skladem. Pokud vám nevadí si počkat, můžete se i dočkat vysněné barevné kombinace. Akustická izolace je po rozbalení trochu cítit, jede k vám totiž rovnou z výroby, to je ale normální a během 2 dní vyvětrá.

Akustické lisované deskyAkustická pěna v provedení jehlanů

Teď, když už víte vše o materiálu samotném, podíváme se na jeho instalaci.

Pokud je problémem vibrující stroj, je dobré jej vždy umístit na silentbloky, které tlumí vibrace přenášející se do konstrukce budovy. Takový vibrující stroj může být celkem problém. Pokud silentbloky neexistují, je možné stroj postavit na vrstvu lisované desky, na kterou položíme např. OSB desku jako roznášecí vrstvu, aby nebylo zatížení stroje bodové.

Pokud stroj jako takový vytváří zvuk, např. kompresor, pak je možné okolo stroje postavit „boudu“ z trámků, na které našroubujeme lisované desky, které hluk stroje utlumí. Samozřejmě je důležité myslet i na správné chlazení stroje a zajistit mu dostatečný přísun vzduchu a možnost konstrukci případně lehce rozebrat při potřebě údržby stroje. Vyústění otvorů pro přívod a odvod vzduchu je možné vyřešit vytvořením malé bariéry před otvorem pro vzduch, aby se zvuk vycházející z této díry nešířil přímo ven, ale opět narazil do lisované desky a částečně se absorboval a roztříštil do více směrů.

Instalace lisovaných desek na konstrukci z CD- a UD-profilůRůznobarevnost lisovaných desek na realizaci v BrněOdhlučnění technické skříňky vylepením lisovaných desek. Hluk se ze skříňky šířil ven, proto jsme vylepili vnitřek i dvířka. Můžete si všimnout vyřezaných míst, k čemuž jsme použili již zmíněný zalamovací nožík.

Pokud například máte kancelář a za ní výrobní prostory, je důležité izolovat tyto prostory od kanceláře, u níž je žádoucí, aby byla tišší a zaměstnanci se v ní mohli soustředit na práci. Tyto situace jsou často řešeny stěnou například ze sádrokartonu, ovšem ta ne vždy hluk zvládne efektivně utlumit. V tuto chvíli přichází na řadu lisované desky. Nejdříve pomocí CD- a UD-profilů na stěně vytvoříme rastr. Je možné použít i dřevěné latě nebo trámky. Na takto vytvořený rast připevníme lisované desky a celé to následně zaklopíme nejlépe akustickým sádrokartonem, který má poměrně dobré vlastnosti. Je možné použít i např. OSB desku nebo sololit, pokud není kladen velký důraz na estetiku.

abizol-corp-4-5e1303d63414a_280x210 

zdroj:imaterialy.cz/ 8.1.2020Späť na Stavebníctvo aktuálne