Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

Odklady oprav tratě končí, nová zastávka zrychlí cesty na západ Brna

7. 1. 2020  |  09:21

Po dlouhých patnácti letech vyroste v Brně nová vlaková zastávka. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) letos na jaře začne stavět stanici v městské části Starý Lískovec, zároveň konečně zmodernizuje i celou, zhruba dvacetikilometrovou trať až do Zastávky na Brněnsku.

„Práce začnou v květnu a skončí v prosinci roku 2021. Celkové investiční náklady jsou 2,1 miliardy korun,“ vyčíslila mluvčí SŽDC Nela Friebová.

Kromě Starého Lískovce vznikne zastávka také v Ostopovicích v těsném sousedství Brna. Na obou místech se už cestující dopravní novinky nemůžou dočkat. „Už to mělo být dávno, tentokrát však termíny vidím reálněji než v minulosti,“ podotkl starosta Starého Lískovce Vladan Krásný (ODS).

Původně totiž měly vlaky jezdit po opravené trati s novými zastávkami už v roce 2012. Jenže přípravy modernizace roky blokoval spolek Voda z Tetčic tamního obyvatele a bývalého starosty Josefa Dvořáka, který mimo jiné před dvěma lety napadl i rozšiřování dopravní tepny v Žabovřeské ulici v Brně.

Stížnosti Dvořáka, který chtěl, aby místo železnice do Zastávky raději vznikla cyklostezka, se povedlo vyřešit teprve nedávno. „SŽDC se nedařilo získat pravomocné územní rozhodnutí, teď už ho má, takže věřím, že se letos skutečně začne,“ přidal se starosta Ostopovic Jan Symon (Společně pro Ostopovice).

K nové zastávce prodlouží trolejbusovou linku

Poslední nová vlaková zastávka přibyla v Brně v roce 2006. Tehdy začaly vlaky zastavovat na Lesné, díky čemuž se zlepšilo obyvatelům Brněnska dojíždění do této části města a místní pro změnu získali rychlejší spojení na hlavní nádraží v centru.

Podobné plusy teď vidí i ve Starém Lískovci. „Důležité navíc je, že součástí rekonstrukce je také elektrifikace,“ doplnil starosta Krásný. Vlaky tak budou tišší, navíc po modernizaci mohou jet až 120 kilometrů v hodině, čímž se zrychlí cesta ze Zastávky do Brna o deset minut.

U železniční stanice ve Starém Lískovci vyroste i nový terminál MHD, kam město prodlouží trolejbusovou linku č. 25 ze současné konečné zastávky Osová. Lidé nejen z Rosicka se tak snadněji dostanou k fakultní nemocnici či univerzitnímu kampusu v Bohunicích.

„Projekt je nachystaný, většinu pozemků máme vykoupenou. Chceme, aby nový dopravní uzel vyrostl do konečného termínu opravy trati,“ prohlásil náměstek brněnské primátorky Robert Kerndl (ODS).

Pokud se dnes lidé z tohoto regionu potřebují dostat do bohunické nemocnice, nejrychlejší je cesta autem, případně autobusem po dálnici D1. V cíli jsou i za čtvrt hodiny, tedy pokud neskončí v kolonách. Cestování po železnici situaci kvůli chybějící zastávce příliš neřeší. Zajížďkou na hlavní nádraží mohou jet do nemocnice klidně i hodinu.

Dalším problémem je fakt, že trať ze Zastávky do Střelic je pouze jednokolejná, což se ovšem také s plánovanou modernizací změní. „Pravidelnost provozu je dnes narušována zpožděnými rychlíky ve směru od Jihlavy. Není tam ani možné přidat další vlaky,“ nastínil současný stav Květoslav Havlík, mluvčí společnosti Kordis, která koordinuje veřejnou dopravu v Jihomoravském kraji.

Plány na stanici v Obřanech se zasekly

Zatímco ve Starém Lískovci jásají, na stejné výhody marně čekají obyvatelé Maloměřic a Obřan. Ačkoli kolem jejich domů denně projedou desítky vlaků a je zde velké seřazovací nádraží, sami nemají možnost žádný spoj využít a jsou odkázáni na tramvajovou linku č. 4 a autobusy.

Řešení situace se tady zaseklo, přestože ještě před dvěma lety snahy Brna i Jihomoravského kraje vypadaly nadějně. „Podle závěrů studie nebyla žádná z pěti prověřovaných variant ekonomicky efektivní. S ohledem na výsledky studie se teď rozhoduje o dalším postupu,“ poznamenala mluvčí SŽDC.

Starostka Maloměřic a Obřan Klára Liptáková (KDU-ČSL), která jednání o nové zastávce iniciovala, doplnila, že stavba nejde uskutečnit kvůli normám na železnici. „Trať leží v oblouku, což by si vyžádalo příliš velké investice,“ podotkla Liptáková.

Železničáři se tak teď v Brně soustředí na modernizaci nádraží v Židenicích, jehož oprava má být předstupněm výstavby nového hlavního nádraží. „Perony se posunou směrem k viaduktu nad Bubeníčkovou ulicí, aby měli cestující snazší přestup na tramvaj,“ nastínil náměstek generálního ředitele SŽDC Mojmír Nejezchleb.

Prostor lépe propojí i s nově vznikajícím komplexem v areálu někdejší Zbrojovky. V ideální variantě by se v Židenicích mohlo začít stavět v roce 2023.

zástavka 

zdroj:Idnes.cz 7.1.2020





Späť na Stavebníctvo aktuálne