Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

V Peci místo staré prodejny potravin vznikly luxusní apartmány

7. 1. 2019  |  07:06

Zatímco odborná i laická veřejnost volá po architektonických soutěžích zejména tam, kde jde o veřejné stavby či ty, které významně ovlivní vzhled měst či vesnic, jen málokdy je vyslyšena. A to i v případech, kdy zadavatelem je stát či radnice. Jde prostě o výjimky.

Soukromá společnost Kubík se však v roce 2012 k tomuto kroku rozhodla. Nejen že vypsala pro stavbu apartmánového komplexu v Peci pod Sněžkou dvoukolovou soutěž, do níž pozvala deset předních tuzemských architektonických ateliérů (nakonec se zúčastnilo devět z nich), ale podobně přistoupil investor i k návrhům interiérů.

Tady však platilo do třetice všeho dobrého. Proběhnout totiž musely dvě soutěže, ale teprve s výsledky třetí byl zadavatel spokojený. Konečným vítězem se stalo studio Edit!, které navrhlo část interiérů, zbývající svěřil investor ateliéru ov-a.

Ani název nevznikl nahodile, v roce 2015 se investor rozhodl uspořádat soutěž, do níž pozval řadu marketingových a reklamních agentur. Podobně byla vypsána soutěž na logo. Nakonec zvítězil název Apartmány svatý Vavřinec podle kaple Svatého Vavřince na Sněžce.

Demolice objektu začala v roce 2016, koncem roku pak započala výstavba. Kolaudace se uskutečnila v roce 2018, ale už v roce 2017 se komplex s 90 apartmány ve velikosti 25 až 65 m2 (mezonety mají až 120 m2) stal absolutním vítězem soutěže Realitní projekt roku.

„Při koncipování architektonického návrhu jsme se snažili maximálně oprostit od toho, jak se doposud na českých horách stavělo, a navrhnout objekt s takovou vybaveností, jaká do této doby nemá na našich horách obdoby,“ říká Ing. arch. Jiří Opočenský z vítězné architektonické kanceláře ov-a.

Apartmány jako investice

Architekti ze studia ov-a navrhli čtyři věže ve tvaru hranolů s dřevěnou provětrávanou fasádou, která odpovídá horskému prostředí. Nepravidelná kompozice oken a lodžií na fasádách podporuje vilový charakter domů. Obchodní plochy a garáže s kapacitou více než 80 parkovacích míst pak překrývá střešní zahrada.

Prostor mezi jednotlivými domy nabízí průhledy na vzdálené horizonty lučních enkláv s chalupami, domy vytváří mezi sebou komorní sousedskou atmosféru. Samoobsluha, kavárna, bar a wellness, posilují centrum města Pece pod Sněžkou,“ popisují svůj návrh autoři.

V objektu nechybí prodejna se sportovními potřebami a servis lyží, lékárna, velkoprodejna potravin, restaurace a vinárna, ale třeba také „krkonošský wellness“ nebo trenažér golfu.

Apartmány v různých velikostech a s kapacitou čtyři až deset lůžek navrhli architekti ve čtyřech stylech: glamour, moderním, skandinávském a krkonošském.

Důraz kladli na přírodní materiály, ale také na snadnou údržbu a odolnost. Na dovolenou se přece jezdí za odpočinkem, nikoli za úklidem.

Stavba i řešení interiérů respektovaly koncept, který investor zvolil: podobně jako v alpských zemích i zde dostala přednost před klasickým hotelem podoba apartmánového hotelu, tedy stav, kdy si lidé koupí svůj apartmán, a pak jej využívají buď sami, nebo v době své nepřítomnosti jej pronajímají.

Historie místa

Pec pod Sněžkou je dnes významné rekreační a zejména lyžařské středisko, ale nejstarší osídlení v této oblasti mělo k zábavě daleko. O hornické osadě Obří Důl hovoří záznamy o dolování už z roku 1511. Těžila se zde hlavně měď a arsenopyrit. Těžba zde skončila v roce 1959. Obec Pec pod Sněžkou však vznikla až v druhé polovině 16. století, jako jedna ze tří částí Velké Úpy. První písemná zmínka o Peci pod Sněžkou je pak z roku 1790.

V místech nového projektu stával původně mlýn. Místo něj časem vyrostlo venkovní koupaliště, jeho zbytky se likvidovaly dokonce až během stavby apartmánů.

V 80. letech minulého století tu byla postavena velkoprodejna potravin Sněžka, kterou si v roce 2003 pronajala (v dezolátním stavu) společnost Kubík.

O šest let později prodejnu koupila, nejdříve s tím, že ji zrekonstruuje, ale nakonec došlo k zásadnímu rozhodnutí: prodejna zůstane, ale vznikne zde i ubytování pro hosty Pece pod Sněžkou. A tak byla v roce 2012 vyhlášena architektonická soutěž. V prvním kole šlo především o teoretickou a ideovou rozvahu projektu, v druhém už o konkrétní řešení.

Účastníci se museli vyrovnat s náročnými požadavky na stavbu tohoto typu, tak i s okolím. Třeba s nedalekou dominantou Pece pod Sněžkou, devatenáctipatrovým hotelem Horizont s výškou padesát metrů. Projekt z roku 1964 se začal stavět o sedm let později. Zachovat bylo nutné také prodejnu potravin a vytvořit dostatečný počet parkovacích míst.

peci1

peci2 

Zdroj: https://www.idnes.cz/bydleni/architektura/apartmany-svaty-vavrinec-architektonicka-soutez.A190105_173853_architektura_rez





Späť na Stavebníctvo aktuálne