Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

V Plzni opraví památkově chráněný dvůr, JZD v něm kdysi chovalo vepře

30. 8. 2019  |  09:13

Jako kdyby hospodáři zrovna odešli na pole nebo do kostela. Takový dojem má u návštěvníků vyvolat plánovaná expozice, která vznikne v obytném stavení usedlosti U Matoušů. Představí nejenom život na vsi, ale také historii ojedinělého místa.

Chalupa opět získá dobovou podobu. Obnoví se stropy ve všech světnicích, které napadla dřevomorka. Proti té už památkáři zasahovali.

„Teď uděláme výzkum, jestli už v nich cizopasná houba není. Částečně se vymění podlahy. Opraví se zdi, které zase dostanou hliněné omítky. V bývalé kuchyni chceme zprovoznit pec,“ vyjmenovala projektová manažerka a správkyně selského dvora Marcela Poláková.

Ve všech místnostech bude stát nábytek, který lidé na přelomu 19. a 20. století běžně používali. Původní mobiliář však značně utrpěl. Zachovaly se pouze židle, stoly a kamna, která si vezmou na starost restaurátoři.

„Za minulého režimu tady bylo JZD (jednotné zemědělské družstvo, pozn. red.) a chovalo vepře. Obyvatelé se sice nemuseli úplně vystěhovat, ale postihly je perzekuce a majetek jim byl částečně zabaven,“ vysvětlila správkyně.

Stavení dostane také novou střechu. „Krov je velmi tenký a dimenzovaný na došky. Rádi bychom je sem zase vrátili, ale jsme závislí na tom, jestli bude dost slámy a najdeme někoho, kdo krytinu vyrobí a položí,“ nastínil památkář Karel Foud.

Doplnil, že dům v sobě skrývá ještě další zajímavosti. „Objekt stojí v místě, kde se už ve středověku nacházela jiná budova. Dole ve sklepě máme gotické portály. Do štítu chléva, který je naproti, je zase vestavěna gotická střílna,“ sdělil Foud.

Zásadně se promění rovněž zbylé části statku. Z někdejších stájí a chlévů se stane zázemí pro turisty, včetně pokladen a toalet, a vzniknou tu další výstavní prostory.

S expozicí se počítá i v sýpce. Za stodolou bude edukační centrum. Poláková uvedla, že se památkáři chystají pořádat tematické besedy, přednášky a vzdělávací programy o životě na venkově určené především školám či rodinám s dětmi.

„Plánujeme také obnovit sad. V něm je potřeba revitalizovat spoustu dřevin, které jsou ve špatném stavu, a pak odstranit nálety,“ řekla správkyně. Připomínat se budou i svátky a tradice, které lidé obvykle během roku na vsi dodržovali.

Celková oprava selského dvora musí být hotová do konce příštího roku. Veřejnost se do usedlosti poprvé podívá na začátku roku 2021.

Projekt vyjde na skoro čtyřicet milionů korun. Náklady pokryjí z pětaosmdesáti procent evropské dotace. Usedlost vlastní od roku 2007 Národní památkový ústav (NPÚ), jemuž ho darovalo město Plzeň. Už dříve tady NPÚ provedl některé důležité zásahy.

„Obnovené jsou krovy a střechy na stodole, chlévech, stájích a sýpce. Nicméně za záchranu stavby je potřeba poděkovat především boleveckým hasičům, kteří sem v minulosti docházeli a o nemovitost se starali,“ zdůraznil Foud.

Jedním z nich je Jaroslav Čechura. Ten v areálu coby desetiletý hoch navštěvoval tehdejší majitelky a pomáhal jim. „Chodil jsem sem jako domů. Paní Raisová mi často vyprávěla o historii. Moc si přála, aby se ze statku jednou stalo muzeum. Slíbil jsem jí, že za to budu bojovat,“ vyprávěl Čechura. V 70. letech už jako hasič spolu s dalšími opravoval doškovou střechu, skrze kterou dovnitř teklo, a dostupné prostory udržoval.

 

plzeň 

zdroj:Idnes.cz 30.8.2019





Späť na Stavebníctvo aktuálne