Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

Vedení Prahy si notuje s developery, všichni chtějí zrychlit výstavbu

13. 12. 2018  |  10:09

Centrální stavební úřadu by měl zrychlit povolování velkých rezidenčních projektů, které zatím řeší stavební úřady jednotlivých městských částí.

Radní slibují i urychlení výstavby na brownfieldech, pro něž vzniknou podrobné manuály s reálnými harmonogramy jejich odblokování.

„Zkusíme se také co nejdříve vypořádat se všemi aktuálně zablokovanými změnami územního plánu, které brzdí výstavbu,“ uvádí náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (Spojené síly pro Prahu/TOP 09).

Navrhované kroky podporují odborníci a architekti i developeři. Těm vadí především zdlouhavé povolovací procesy.

Světová banka ostatně řadí Českou republiku v povolování staveb až na 156. místo ze 190 zemí v žebříčku Doing business, který hodnotí státy podle toho, jak snadné je v nich podnikat. Oproti loňsku si Česko pohoršilo o devětadvacet příček a v žebříčku sousedí s Nigerem nebo Uruguayí.

Konkrétní kroky, jak situaci na bytovém trhu zlepšit, v úterý řešili zástupci města, investoři i odborníci na konferenci, kterou pořádalo Sdružení pro architekturu a rozvoj a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Podle Dušana Kunovského, šéfa developerské společnosti Central Group, potřebuje Praha hlavně striktní dodržování lhůt všemi úřady, odstranění nadbytečných stavebních uzávěr nebo zřízení jednoho centrálního stavebního úřadu.

„Město by mělo také zahájit digitalizaci schvalovacích procesů,“ uvedl Kunovský s tím, že by vedení města na těchto krocích mělo začít pracovat co nejdříve, aby metropole nemusela čekat jen na nový stavební zákon. Ten chystá ministerstvo pro místní rozvoj. Nový zákon by měl povolování výstavby zjednodušit.

„Tvorba nového stavebního zákona je běh na dlouhou trať, chceme se proto pokusit o několik novel salámovou metodou,“ říká náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Marcela Pavlová.

Jedná se například o zavedení takzvané fikce souhlasu. To by v praxi znamenalo, že pokud se nějaký úřad během stavebního řízení ve stanovené lhůtě nevyjádří, automaticky s projektem souhlasí.

Zdlouhavé povolovací řízení, kdy investoři u velkých projektů čekají na schválení výstavby i deset let, vadí i zahraničním investorům, kteří proto hlavní město Česka přestávají zahrnovat do svých plánů.

„Praha byla pro zahraniční investory zajímavým místem. Posledních zhruba pět let se ale na strategických mapách největších světových investorů do nemovitostí už neobjevuje,“ říká předseda mezinárodní realitní organizace CRE Tomáš Ctibor.

Pražané se přestěhují za město

Zástupci města se s developery shodují také v tom, že pokud se počet nově postavených bytů nebude zvyšovat, hrozí metropoli problémy. A to nejen v tom smyslu, že přestane být bydlení v hlavním městě dostupné pro střední třídu.

„Za Prahou se staví výrazně více než v ní. Obce kolem Prahy násobí své počty obyvatel a vzhledem k tomu, jak povolují výstavbu, tak nárůst bude dále dramatický,“ říká ředitel Institutu plánování a rozvoje Ondřej Boháč.

Lidé se tak podle něj budou stěhovat mimo administrativní hranice Prahy, ale budou do ní nadále dojíždět za prací. „Bude to mít dopad na infrastrukturu, především na dopravu. Zátěž na silnicích a železnicích výrazně naroste,“ upozornil Boháč.

Podobný názor má i majitel developerské společnosti Trigema Marcel Soural. Podle něj je zásadní, aby na nastartování výstavby byla celospolečenská dohoda. „V opačném případě se Praha stane městem jen pro bohaté, protože byty začnou skupovat jen investoři a výrazně stoupnou i nájmy,“ říká Soural.

 

nove2 

Autor: Martin Bajtler

Zdroj: https://praha.idnes.cz/magistrat-praha-developer-vystavba-zrychleni-rady-povoleni-byty-bytova-krize-19k-/praha-zpravy.aspx?c=A181212_445021_praha-zpravy_rsr





Späť na Stavebníctvo aktuálne