Z Á K A Z K Y - - - P R O J E K T Y - - - I N V E S T Í C I E// aktuálna ONLINE databáza súkromných a verejných zákaziek a projektov

Zabezpečení problematické části dálnice D8 u Lovosic bude stát 284 milionů

6. 9. 2019  |  19:21

Provoz na úseku dálnice mezi Lovosicemi a Řehlovicemi byl v minulosti kvůli nestabilnímu svahu omezen, v roce 2013 se na rozestavěnou dálnici sesunula půda.

Hlavním cílem zakázky je podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zvýšení bezpečnosti na dálnici. K jejímu zajištění je po zjištěných problémech s nestabilním podložím potřeba odborný geologický a technický systém na nepřetržitý monitoring stavu dálnice a okolí.

Právě jeho posouzení a zdokonalení nyní bude mít na starosti Pragoprojekt. Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. Systém by měl podle zakázky posuzovat všechny geologické, hydrogeologické a další vlivy na konstrukci dálnice.

ŘSD si od toho slibuje, že bude mít k dispozici veškerá data, které bude navíc dostávat pravidelně. Následně je bude využívat při řízení provozu v úseku.

Výsledná cena zakázky je zhruba o devět milionů korun nižší, než původně ŘSD předpokládalo.

S nestabilitou podloží se D8 u Lovosic potýká od roku 2013

D8 se s nestabilitou podloží potýkala dlouhodobě. V červenci 2013 se po silných deštích utrhl svah u Litochovic na Litoměřicku.

Sesuv zavalil tehdy rozestavěný úsek D8 asi v délce 200 metrů a poškodil i nedalekou železniční trať. ŘSD následně nestabilní okolí zpevňovalo piloty a vysokotlakou injektáží betonu. Okolí nyní monitoruje asi stovka čidel a sondy.

Hlavními důvody sesuvu zeminy na tehdy ještě nedostavěnou dálnici D8 jsou podle odborníků z Technické univerzity Ostrava nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť.

Odborníci popřeli verzi, podle které sesuv způsobila těžba kamene v lomu Dobkovičky. Stát přitom kamenolom žaluje a chce po něm přes miliardu korun

Současnou trasu pro stavbu dálnice geologové nedoporučovali už v polovině 90. let právě kvůli nestabilnímu území. V těchto místech dálnici navrhovali vést tunelem Kubačka, který měl mít délku 3,7 kilometru. K této variantě se přiklonili i ekologové.

Tehdejší ministr dopravy Antonín Prachař však tuto variantu odmítl. „Musíme najít řešení, které vyřeší tento problém. Jsme v chráněné krajinné oblasti, tady nemůžeme hledat trasu. Je tady utracena spousta peněz,“ řekl tehdy.

 

dialnicax zdroj:Idnes.cz 6.9.2019





Späť na Stavebníctvo aktuálne